Poznaj swoje talenty – Test Strengthsfinder
Zawsze podchodziłem z dystansem do wszelkiego rodzaju testów psychologicznych. Wydawały mi się one mało miarodajne, bo przecież jak za pomocą kilkunastu pytań można sklasyfikować tak złożony system, jakim jest ludzka psychika? W ostatnim czasie zmieniłem jednak nastawienie po przeprowadzeniu tzw. testu Gallupa, którego celem jest zidentyfikowanie wrodzonych talentów. Byłem pod wrażeniem, jak precyzyjnie był on w stanie określić moje mocne strony. Właśnie z tego powodu chciałbym Ci go w tym wpisie przybliżyć.
Metodologia testu
Test składa się z prawie 180 pytań. Jego przeprowadzenie trwa około 40 minut. Na każde pytanie ustawiony jest limit czasowy, który wynosi 20 sekund. Zaznaczamy jedno z pięciu dostępnych pól, które określa, z jakim stwierdzeniem spośród dwóch dostępnych bardziej się zgadzamy – te stwierdzenia określają nasze stanowisko wobec zadanego pytania. Po zakończeniu testu otrzymujemy wyniki w postaci naszych 5 dominujących mocnych stron spośród 34 zdefiniowanych. Według autorów badania osoby, które wykorzystują te talenty w codziennym życiu działają najefektywniej.
Test można wykonać w języku polskim na stronie Gallup: CliftonStrengths. Jest on płatny – kosztuje około 75 zł ($19.99). W tej wersji mamy dostęp do 5 głównych talentów. Jeżeli chcielibyśmy zapoznać się z pozostałymi, to cena wynosi około 186 zł ($49.99). Testu nie powinno się wykonywać drugi raz. Ja skorzystałem z wersji podstawowej. Jeżeli w przyszłości chciałbym uzyskać dostęp do pozostałych talentów, to zawsze mam taką możliwość (wyniki są przechowywane na naszym koncie).
Moje mocne strony
Poniżej znajduje się 5 moich dominujących talentów wraz z ich opisem pochodzącym ze strony Gallupa:
Twoja cecha Analityka sprawia, że stawiasz ludziom wyzwania: „Udowodnij to. Pokaż mi, na czym opiera się twoje rozumowanie.” Wobec takich pytań niektórzy odkryją, że ich błyskotliwe teorie chwieją się i upadają. I w tym rzecz. Niekoniecznie chcesz podważać cudze teorie. Głównie zależy ci na tym, aby były one dobrze ugruntowane. Uważasz się za osobę obiektywną i nie kierującą się emocjami. Lubisz dane, ponieważ są wolne od wartościowania. Są takie, jakie są. Mając te dane szukasz schematów i zależności. Pragniesz zrozumieć, jak pewne schematy wpływają na siebie nawzajem. Jak się ze sobą łączą? Do czego prowadzą? Czy rezultat potwierdza daną teorię, albo wyjaśnia daną sytuację? Tego typu pytania cię nurtują. Analizujesz dopóty, dopóki nie dojdziesz do istoty rzeczy czy też podstawowej przyczyny danej sytuacji. Inni postrzegają cię jako osobę logiczną, o zdyscyplinowanym umyśle. Z czasem ludzie zaczną przychodzić do ciebie, aby wystawić czyjeś „myślenie życzeniowe” lub myślowy chaos na próbę twojego analitycznego umysłu. Miejmy nadzieję, że oceny i analizy nie będą wyrażane przez ciebie zbyt ostro. W przeciwnym razie niektórzy autorzy tych „pobożnych życzeń” zaczną cię celowo unikać.
Chcesz, aby twój świat był przewidywalny. Musi on być uporządkowany i zaplanowany, więc instynktownie narzucasz mu strukturę. Tworzysz plan zajęć. Ustalasz harmonogramy i ostateczne terminy. Rozbijasz długoterminowe projekty na całe serie konkretnych krótkoterminowych zadań i pilnie pracujesz nad każdym z nich. Niekoniecznie sam/a musisz być drobiazgowy/a, ale wymagasz precyzji. Stawiając czoła chaosowi życia, chcesz czuć się panem sytuacji. Rutyna, terminy i struktury dają ci poczucie sprawowania kontroli. Ci, którzy nie posiadają wrodzonej dyscypliny, mogą czasami mieć ci za złe ową potrzebę ładu. Nie musi to jednak prowadzić do konfliktu. Musisz zrozumieć, że nie każdy – w takim stopniu, jak ty – chce żyć w przewidywalnym świecie. Inni mają swoje własne sposoby na osiąganie rezultatów. Ty, z kolei, możesz pomóc im zrozumieć, a nawet docenić twoją potrzebę strukturyzowania. Niechęć do niespodzianek, brak cierpliwości do błędów, twoja systematyczność i skupianie się na szczegółach nie powinny być błędnie interpretowane jako przykłady zachowań, które ograniczają wolność innych ludzi. Twoje zachowania mogą być rozumiane raczej jako instynktowny sposób na utrzymanie swojego tempa rozwoju i produktywności w obliczu życiowych pokus.
Lubisz myśleć. Lubisz zajęcia angażujące intelekt. Lubisz gimnastykować „mięśnie mózgu”, rozciągając je w różnych kierunkach. Ta potrzeba aktywności intelektualnej może znaleźć ujście w konkretnym zadaniu, takim jak rozwiązywanie zagadki, zrozumienie emocji danej osoby, albo opracowywanie jakiejś koncepcji. Co to konkretnie będzie, zależy od twoich innych cech. Z drugiej strony, twoja aktywność umysłowa nie musi mieć konkretnego ukierunkowania. Intelektualność nie dyktuje ci tematu do rozważań. Oznacza po prostu, że lubisz myśleć. Lubisz przebywać sam/a, gdyż wtedy możesz oddawać się rozmyślaniom i snuciu refleksji. Cechuje cię introspekcja. W pewnym sensie sam/a dla siebie jesteś najlepszym kompanem, jako że sam/a formułujesz pytania i rozważasz różne możliwe odpowiedzi, sprawdzając, która brzmi najlepiej. To może doprowadzić do nieznacznego niezadowolenia, które odczuwasz, gdy zestawiasz to, co rzeczywiście robisz z tym, co powstaje w twojej głowie. Ale też taka introspekcja może skłaniać cię ku bardziej praktycznym kwestiom i przydać się na przykład wtedy, kiedy planujesz czekające cię w danym dniu spotkania i rozmowy. Dokądkolwiek cię to jednak prowadzi, aktywność umysłowa jest stałym elementem w twoim życiu.
Potrzeba trwałych relacji z ludźmi określa twoje podejście do znajomości i przyjaźni. Krótko mówiąc, cecha ta sprawia, że ciągnie cię raczej w stronę tych, których już znasz. Niekoniecznie stronisz od nowych znajomości – możesz mieć inne silne cechy, które powodują, że cieszysz się sytuacją, w której obcy stają się twoimi znajomymi – ale ogromną przyjemność i siłę czerpiesz z przebywania w pobliżu twoich serdecznych przyjaciół. Nie krępuje cię emocjonalna zażyłość. Gdy już zostanie nawiązana jakaś znajomość, świadomie zachęcasz do jej pogłębiania. Chcesz, żeby twoi przyjaciele dobrze cię poznali i ty chcesz dobrze ich znać. Chcesz rozumieć ich uczucia, cele, obawy, marzenia, chcesz także, żeby oni rozumieli twoje. Zdajesz sobie sprawę z tego, że taki rodzaj stosunków międzyludzkich wiąże się z pewnym ryzykiem – możesz dać się zdominować – ale jesteś gotowy/a je podjąć. Dla ciebie przyjaźń ma wartość tylko wtedy, jeżeli jest autentyczna. Jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać jest zaufać drugiej osobie. Im więcej macie wspólnego, tym więcej razem ryzykujecie. Im więcej razem ryzykujecie, tym więcej możliwości wykazania, że wasza troska jest autentyczna. To są twoje kroki w stronę prawdziwej przyjaźni i chętnie je podejmujesz.
Cecha Osiąganie pomaga wyjaśnić, co jest motorem twojego działania. Czujesz się tak, jak gdyby każdy dzień zaczynał się od zera. Aby być zadowolonym/ą z samego/samej siebie pod koniec każdego dnia, musisz mieć poczucie, że coś konkretnego osiągnąłeś/osiągnęłaś. Przez „każdy dzień” rozumiesz zarówno dni pracy, jak i weekendy i urlopy. Bez względu na to, jak bardzo zasługujesz na odpoczynek, jeżeli dany dzień minie bez żadnego osiągnięcia, będziesz się czuł/a nieusatysfakcjonowany/a. Masz wewnętrzny ogień, który motywuje cię do tego, aby coraz więcej robić i coraz więcej osiągać. Za każdym razem, kiedy uda ci się coś osiągnąć, ogień na chwilę przygasa, ale wkrótce rozpala się na nowo, zmuszając cię do dalszej wspinaczki, ku coraz to nowym celom. Twoja niesłabnąca potrzeba osiągnięć nie zawsze musi być logiczna. Nie musi też być ukierunkowana. Nigdy jednak nie jest zaspokojona. Poczucie niezaspokojenia będzie ci stale towarzyszyć i musisz nauczyć się żyć z odrobiną niezadowolenia z tym związaną. To niezadowolenie przynosi, bądź co bądź, pewne korzyści. Daje ci mianowicie energię potrzebną do tego, aby móc pracować przez długie godziny bez wytchnienia. Jest rodzajem bodźca, na który możesz liczyć, gdy podejmujesz nowe zadania i stawiasz czoła nowym wyzwaniom. Jest źródłem energii, które powoduje, że wyznaczasz tempo pracy i poziom wydajności zespołu, w którym pracujesz. Jest to cecha, która nieustannie pcha cię do przodu.
Interpretacja wyników
W tym akapicie przedstawiam moją interpretację wyników testu:
Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.
Albert Einstein
Z testu wynika, że jest to moja najbardziej dominująca cecha i rzeczywiście jest ona nieodłączną cechą mojego charakteru. Posiadam chłodny analityczny umysł. Cecha ta jest mi najbardziej przydatna w mojej pracy zawodowej. Na co dzień, jako inżynier wykonuję obliczenia wytrzymałościowe metodami analitycznymi oraz komputerowymi. W modelach matematycznych próbuję odzwierciedlić realne fizyczne urządzenia i sposób ich działania. Polega to na analizowaniu szeregu schematów i zależności na podstawie przeprowadzonych analiz. Umiejętność logicznego, analitycznego myślenia jest tu niezmiernie ważna.
Słowa Einsteina uzmysławiają mi, że cecha ta w znaczący sposób działa na moją korzyść, ale jednocześnie może ograniczać. Moje najbliższe otoczenie (poza osobami, z którymi współpracuję) tworzą ludzie o umysłach twórczych, kreatywnych. Może dlatego tak ich sobie dobrałem, ponieważ brakuje mi tego artystycznego pierwiastka w mojej duszy i umyśle.
Dyscyplina jest pomostem pomiędzy celami i osiągnięciami.
Jim Rohn
Z tej cechy jestem najbardziej zadowolony. Dyscyplina towarzyszy mi od najmłodszych lat. To dzięki niej jestem w stanie osiągać cele, które sobie ustanowię. Jest przydatna w każdym obszarze życia. Myślę, że ten talent byłby dominujący w przypadku sportowców. Ile razy słyszeliśmy o zmarnowanych talentach sportowych. Pamiętam, że w mojej szkole było wielu zdolnych piłkarzy. Niestety nikt z nich nie osiągnął w tym obszarze sukcesu w wieku dorosłym. Oceniam, że zabrakło im właśnie dyscypliny.
W moim przypadku talent ten także objawia się w szczególności w obszarze aktywności fizycznej. Już od 15 lat regularnie uprawiam sport. Każdego tygodnia minimum trzy dni poświęcam na trening. Sporty siłowe są moimi ulubionymi. Od kilku lat ćwiczę kalistenikę. Bez talentu Dyscyplina nie byłbym w stanie zachować regularności. Bez dwóch zdań jest to moje ulubiona cecha spośród wszystkich 34 według Gallupa.
Głupota to więzienie, z którego nigdy się nie wychodzi.
Stephen King
Dużo mojego czasu poświęcam rozmyślaniom i snuciu refleksji. Aktywność umysłowa jest mi bliska. Z pewnością cechuje mnie też introspekcja. Postrzegam w tym talencie pewne zagrożenia, ponieważ najlepiej czuję się odbywając rozmyślania samotnie. Potrafię kilka dni z rzędu całkowicie odizolować się od świata zewnętrznego i z nikim nie rozmawiać. Wydaje mi się, że osoby obdarzone równocześnie talentem Intelekt i Bliskość często są samotnikami – osobami, które najlepiej czują się we własnym towarzystwie.
Dobrych przyjaciół trudno znaleźć, a jeszcze trudniej zapomnieć.
John Green
5 osób – tylu właśnie mam przyjaciół. Z tyloma osobami łączy mnie serdeczna autentyczna przyjaźń. Uważam, że jestem szczęściarzem, że spotkałem ich na mojej drodze życiowej. Takie ta cecha ma przełożenie w moim prywatnym obszarze życia. W zawodowym natomiast ujawnia się poprzez to, że preferuję pracę indywidualną lub też w małych grupach. Muszę znać ludzi, z którymi współpracuję. Nie tylko od strony zawodowej, ale też prywatnej. Zawsze próbuję poznać ich motywacje, uczucia i cele. Nie odnajduję się kompletnie w dużych firmach, czy też korporacjach. Nie lubię też bezpośredniego kontaktu z losowymi osobami. Pewne profesje zatem pozostaną dla mnie zawsze zamknięte.
Jeśli zrobisz to, co zawsze robiłeś, dostaniesz to, co zawsze otrzymałeś.
Tony Robbins
Ostatni piąty talent, czyli Osiąganie, wraz z drugim Dyscyplina są moimi ulubionymi. We wpisie Nie bój się zmiany na lepsze przybliżyłem, jak ten talent ujawnia się w obszarze zawodowym mojego życia. Lubię, gdy pod koniec każdego dnia mogę powiedzieć, że coś osiągnąłem. Chęć pokonywania moich ograniczeń pcha mnie do przodu. Z jednej strony jest to dobre, ale z drugiej mam wrażenie, że cały czas towarzyszy mi poczucie niezaspokojenia. Widzę, że mnóstwo ludzie jest ode mnie lepszych w jakiejś dziedzinie, co sprawia, że próbuję im dorównać. Często okazuje się, że jest to po prostu niemożliwe, sprawiając że jestem nieszczęśliwy. Najważniejszym jest jednak fakt samego podjęcia wyzwania, nawet jeżeli jestem skazany na porażkę.
Na koniec
33 390 720 – tyle właśnie jest unikalnych układów 5 dominujących cech spośród 34. Sztuką jest tak ułożyć test psychologiczny, aby zostały one prawidłowo wykryte. Uważam, że Instytutowi Gallupa udało się to. W moim przypadku wyniki testu pokrywają się w stu procentach z wrodzonymi cechami charakteru, które posiadam. Jestem bardzo ciekawy, jak na podstawie odpowiedzi, których dokonałem, taki talent jak np. Bliskość został poprawnie odczytany. Oceniam, że test byłby przydany przedsiębiorcom, dla których ważna jest precyzyjna ocena predyspozycji danego pracownika. Zachęcam Cię do zapoznania się ze swoimi talentami. Może odkryjesz takie, o których wcześniej nie miałeś pojęcia?
P.S.
Poniżej dołączam dwa linki do podcastu i grupy FB pt. Z pasją o mocnych stronach. Na grupie możemy zapoznać się z talentami innych osób, natomiast na blogu dowiemy się jak najefektywniej wykorzystywać nasze mocne strony.